باميه و زولبيا

باميه زولبيا

مواد لازم برای شربت:

شكر                   2فنجان
آب                      یك فنجان
گلاب                   2 قاشق سوپخوری
زعفران حل شده    یك قاشق مرباخوری
آبلیمو                 یك قاشق مربا خوری


طرز تهیه شربت:
آب و شكر را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا بجوشد. بعد گلاب و زعفران را اضافه كرده، سپس آبلیمو را می ریزیم. پس از چند جوش، شربت آماده شده را از روی شعله بر می داریم.

مواد لازم برای تهیه زولبیا:

نشاسته                     200 گرم 
ماست                       180 گرم 
آرد                            20 گرم 
زعفران حل شده          یك قاشق سوپخوری 
روغن جامد                 یك قاشق چایخوری
جوش شیرین              یك دوم قاشق چایخوری
آب یا گلاب                  یك قاشق سوپخوری


طرز تهیه:
نشاسته و ماست را مخلوط كرده، چند دقیقه ای صبر می كنیم تا نشاسته در ماست خیس خورده و به راحتی حل شود. سپس آرد را اضافه می كنیم و با همزن خوب به هم می زنیم تا مایع زولبیا صاف و یكدست شود. روغن جامد را اضافه كرده و در حین به هم زدن آب یا گلاب را همراه با زعفران حل شده به مایع اضافه می كنیم و آن را در قیف مخصوص می ریزیم. در این مرحله جوش شیرین را هم اضافه می كنیم و مایع را خوب به هم زده، در حالی كه روغن روی شعله قرار دارد، زولبیا را توسط قیف در روغن كاملا داغ به صورت دایره های بزرگ و كوچك فرم می دهیم و بلافاصله پس از كمی سرخ شدن آنها را پشت و رو می كنیم.

زولبیاها را در شربت قرار می دهیم و پس از15- 10 دقیقه آنها را از شربت خارج كرده و در صافی قرار می دهیم تا شربت اضافه آن خارج شود

مواد لازم برای تهیه بامیه:آرد                    200 گرم
آب                    300 گرم
تخم مرغ            3عدد
روغن جامد         یك قاشق سوپخوری
شكر                 نیم كیلو
نمك                  یك سوم قاشق چایخوری
آبلیمو                2 قاشق سوپخوری
گلاب                 به مقدار لازم
 

طرز تهیه :
آب را جوش آورده، با شعله ملایم آرد را اضافه می كنیم و مرتب به هم می زنیم تا خمیر تقریباً سفتی به دست آید. بعد روغن را اضافه كرده و مرتب به هم می زنیم ( در حدود 3-2 دقیقه )، به طوری كه خمیر به صورت یك تكه درآید. سپس بعد از كمی سرد شدن خمیر، تخم مرغ ها را یكی یكی اضافه می كنیم و خوب خمیر را ورز می دهیم تا خمیر نرم و لطیف شود. برای این كه بامیه رنگ زیباتری به خود بگیرد، بهتر است از شربت بامیه یك قاشق سوپخوری به خمیر بامیه اضافه كرده و با خمیر مخلوط كنیم. بعد خمیر را در قیف با ماسوره كنگره دار متوسط می ریزیم و سپس در روغن مایع سرخ می كنیم.

برای سهولت كار بهتر است روغن را كمی داغ كرده، بامیه ها را به وسیله دست و یا با قیچی مخصوص آشپزخانه در روغن ریخته، بعد آن را روی حرارت مستقیم قرار دهیم تا بامیه ها سرخ شوند. بامیه ها را در حین سرخ شدن مرتب به هم می زنیم تا به هم نچسبند و یك دست سرخ شوند. بامیه ها را در همان حال كه داغ می باشد، به شربت گرم اضافه می كنیم تا شربت را خوب به خود جذب كنند، در غیر این صورت بامیه ها شربت را جذب نخواهند كرد. اگر بامیه پس از چند ساعت شربت خود را از دست داد، علت آن رقیق بودن شربت می باشد.


نکته: برای سرخ كردن بامیه و زولبیا و گوش فیل از روغن مایع استفاده كنید، چون روغن جامد باعث سفت شدن آنها خواهد شد.

تاریخ : 1394/04/02 10:22 [ تعداد مشاهده : 685 ] ادامه مطلب...
 
بادمجان پلو شيرازي

بادمجان پلو شیرازیمواد اولیه برای 4 نفر:

 • برنج 2پیمانه
 • مرغ 300گرم
 • بادمجان 2عدد
 • پیاز 1عدد
 • زرده تخم مرغ 2عدد
 • زرشك 5قاشق سوپخوری
 • ماست 5قاشق سوپخوری
 • شكر 2قاشق غذاخوری
 • كره 100گرم
 • سیب زمینی 2عدد
 • زعفران به میزان لازم
  طرزتهیه

  1- ابتدا در ظرفی مناسب پیاز ها را خرد كرده و با مقداری كره تفت میدهیم .مرغ را جداگانه كمی در كره تفت میدهیم و با اضافه كردن مقداری زعفران و آب آن را پخته و استخوانهایش را جدا میكنیم.

   
  2-بادمجان و سیب زمینی را جدا گانه پس از پوست گرفتن به صورت حلقه ای خرد كرده و سرخ میكنیم.

  3- زرشك را هم با مقداری كره و شكر تفت میدهیم.حال در ظرفی مناسب برنج را به مرحله آبكشی میرسانیم و آن را با زرده تخم مرغ و ماست و مقداری زعفران مخلوط كرده و با همه مواد به صورت لابه لا در ظرف میریزیم و اجازه میدهیم دم بكشد.

 

تاریخ : 1393/09/13 12:41 [ تعداد مشاهده : 609 ] ادامه مطلب...
 
نان بربري خانگي

طرز تهيه نان بربري خانگي

طرز تهیه :

آرد : 1 كیلو  

شكر : 15 گرم 

نمك : 12 گرم 

روغن : 10 گرم 

بهبود دهنده : 5 گرم  

خمیر مایه : 20 گرم

آب : 550 تا 600 گرم

كنجد : به میزان كافی

 

طرز تهیه :

ابتدا آرد، نمك، شكر و بهبود دهنده و خمیر مایه را با هم مخلوط می كنیم.
سپس آب را كم كم می ریزیم تا خمیر تشكیل شود .
به مدت  4 دقیقه خمیر را ورز می دهیم  و بعد روغن را اضافه می كنیم  و4  دقیقه دیگر ورز می دهیم و به خمبر  15 دقیقه استراحت می دهیم.

خمیر را چانه گیری می كنیم  و به چانه ها استراحت می دهیم و سپس آنها را  پهن می كنیم و اجازه می دهیم تا به سه برابرحجم خود برسد.  
بعد آنها را  داخل فر با دمای 240 یا 230 درجه به مدت تقریبا 12 دقیقه می گذاریم تا پخته شود و البته قبل از گذاشتن در فرمی توانیم روی نان ها هم از تخم مرغ استفاده كنیم و روز آن كنجد هم بپاشیم .

تاریخ : 1393/08/22 12:23 [ تعداد مشاهده : 631 ] ادامه مطلب...
 
كلوچه خرمايي

کلوچه خرمایی

 

آرد  2 و نیم لیوان  .  شکر 1/2 لیوان  .  شیر ولرم 1/3 لیوان  .  نمک 1/4 قاشق چایخوری

پودر مخمر 2 قاشق چایخوری  .  کره 4 قاشق غذاخوریخرما مقدار لازم  .  تخم مرغ برای رومال

 طرز تهیه : آرد ، شکر ، نمک و پودر مخمر را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید ، شیر ولرم را کم کم به مواد خشک اضافه کنید و پس از اینکه مواد مخلوط شدند کره آب شده را اضافه کنید سپس با دست ورز دهید تا خمیر لطیف و یکدستی بدست بیاید.

خمیر را داخل کاسه ای که چرب کرده اید قرار دهید ، در ظرف را بپوشانید و خمیر را به مدت 1 ساعت در جای گرمی استراحت دهید تا حجم آن 2 برابر شود سپس خمیر را به 14 قسمت مساوی تقسیم کنید ، خمیر ها را با دست گرد کنید و 15 دقیقه استراحت دهید.

پوست و هسته خرماها را بگیرید و با پشت چنگال یا میکسر خرما را له کنید ( میتوانید مقداری کنجد به خرما اضافه کنید ) ؛ به نوبت خمیرها را کف دست تان پهن کنید و مقداری خرما در مرکز هر خمیر قرار دهید ، خمیر را از اطراف جمع کنید و به شکل گرد حالت دهید.

ته سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید ، خمیرها را روی سینی بچینید ، میتوانید خمیر را به شکل گرد شکل دهید یا اینکه با قیچی اطراف خمیر را برش بزنید و مرکز ان را با انگشت کمی گود کنید تا به شکل گل شود.

تخم مرغ را با چنگال بزنید سپس روی خمیرها را با تخم مرغ برس بکشید و کمی کنجد روی کلوچه ها بپاشید ، سینی را داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است به مدت 10 15 دقیقه قرار دهید تا کلوچه ها طلایی شوند.

کلوچه ها را پس از پخت از فر خارج کنید ، روی کلوچه ها را با روغن یا کره آب شده برس بکشید سپس سرو کنید ، این کلوچه ها را میتوانید با مواد دیگری نیز پر کنید.

تاریخ : 1393/08/22 12:16 [ تعداد مشاهده : 724 ] ادامه مطلب...
 
سالاد رژيمي

سالاد رژيمي

مواد لازم:

-قارچ: ۴۰۰ گرم
-
کنسرو نخودفرنگی:‌ یک قوطی
-
گوجه‌فرنگی:‌ یک عدد
-
ذرت:‌ ۱۰۰ گرم
-
پیازچه: ۲۰ عدد
-
خیار: یک عدد
-
جعفری خردشده: ۵ قاشق غذاخوری
-
لیموترش: یک عدد
-
کرفس: یک ساقه
-
روغن زیتون، نمک و فلفل: به میزان لازم

روش تهیه سالاد رژیمی : ابتدا قارچ و پیازچه را خرد کرده و با ذرت، نخودفرنگی و جعفری مخلوط می‌کنیم. سپس به آن کمی روغن زیتون، نمک و فلفل اضافه کرده و با گوجه‌فرنگی، خیار و ساقه کرفس تزیین می‌کنیم.

اولین بار چینی‌ها خاصیت پایین آوردن فشار خون کرفس را تشخیص دادند. تحقیقاتی که در نتیجه آنها مشخص شد مصرف روزانه آب کرفس به مدت یک هفته به صورت ناشتا می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند. وجود ماده‌ای به نام phtalides باعث شل شدن ماهیچه‌های اطراف سرخرگ‌ها می‌شود و در نتیجه خون بیشتری از آنها عبور می‌کند. این اتفاق استرس را هم کاهش می‌دهد. جالب اینجاست که خوردن زیاد آب کرفس فشار خون را نمی‌اندازد و فقط آن را به حد نرمال می‌رساند.

تاریخ : 1393/08/22 11:58 [ تعداد مشاهده : 680 ] ادامه مطلب...
 
سالاد نودل و سبزيجات

سالاد نودل و سبزیجات

 

سالاد نودل و سبزیجات 

نودل یا رشته فرنگی 300 گرم  .  سس سویا 1/4 لیوان  .  کلم بروکلی 2 لیوان  .  جوانه ماش 1 لیوان

پیازچه 2 عدد  .  فلفل دلمه ای کوچک 1 عدد  .  هویج 1 عدد  .  کلم بنفش خرد شده 1 لیوان  .  سیر تازه 1 حبه

زنجبیل تازه رنده شده 1 قاشق چایخوری  .  شکر 4 قاشق غذاخوری  .  روغن کنجد یا زیتون 1/4 لیوان

طرز تهیه : داخل قابلمه تا نیمه آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید ، گل کلم های خرد شده را اضافه کنید و پس از 5 دقیقه گل کلم ها را از قابلمه خارج کنید.

پس از خروج گل کلم ها داخل آب مقداری نمک بریزید سپس نودل یا رشته فرنگی را اضافه کنید و پس از چند دقیقه آبکشی نمایید  زمان پخت را با توجه به دستور روی بسته بندی تنظیم کنید.

نودل آبکشی شده را داخل کاسه ای بریزید و با سس سویا مخلوط کنید ، روی ظرف را بپوشانید و کنار بگذارید تا نودل خوب مزه دار شود.

برای تهیه سس سالاد جوانه ماش ، پیازچه خرد شده ، شکر ، سیر ، زنجبیل رنده شده و روغن را داخل میکسر بریزید و بزنید تا یکدست شود ؛ هویج را بپزید و به صورت نوارهای باریکی خرد کنید ، فلفل دلمه ای را نیز به صورت نوارهای باریکی برش بزنید  برای هضم راحت تر میتوانید فلفل دلمه را داخل فر بپزید سپس خرد کنید.

سس سالاد را به مخلوط نودل و سس سویا اضافه و خوب مخلوط کنید سپس سبزیجات ( هویج ، کلم بروکلی ، کلم بنفش ، فلفل دلمه ای ) را اضافه نمایید ، سالاد را داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود سپس سرو کنید.

نکته ها : میتوانید از ماش پخته به جای جوانه ماش استفاده کنید ، همچنین میتوانید مقدار روغن را به نصف کاهش دهید و به جای آن از سرکه سفید استفاده کنید ، سس سویای مورد استفاده در این سالاد شور نیست و در صورت استفاده از سس سویای شور مقدار کمتری لازم است.

 

 

 

تاریخ : 1393/08/22 11:45 [ تعداد مشاهده : 691 ] ادامه مطلب...
 
سالاد الويه

طرز تهیه سالاد الویه خوشمزه و مدرن

سالاد الویه هم غذایی محبوب و پرطرفدار هست که اکثرا دوست دارن. مواد اصلی تشکیل دهنده الویه سیب  زمینی، تخم مرغ، سس مایونز و برخی سبزیجات هست. این غذا به دلیل سیب زمینی و سس مایونزی که در اون به کار میره بسیار پر کالری هست وبهتره  برای افرادی که مقداری اضافه وزن درن، مصرفش محدود باشه. در این مطلب براتون طرز تهیه این غذای خوشمزه رو قرار داديم.

غذایی در روسیه هست که بسیار شبیه به سالاد الویه هست، با این تفاوت که به جای سس از روغن زیتون استفاده میشه و مواد به جای پوره شدن، به شکل مکعبی خرد میشن.

سالاد الویه

مواد لازم برای تهیه ساسلاد الویه:

 • سیب زمینی 4 عدد متوسط
 • تخم مرغ 3 عدد
 • سینه مرغ یک عدد
 • پیاز یک عدد
 • خیار شور 300 گرم
 • هویج متوسط سه عدد
 • نخود فرنگی 300 گرم
 • سس مایونز به مقدار لازم
 • آب لیمو یک یا دوقاشق غذا خوری

سالاد الویه روسی

طرز تهیه سالاد الویه:

برای سالاد الویه باید تمام موادون پخته باشه. پس ابتدا مرغ رو به همراه پیاز و نمک و آب کم میگذاریم که بپزه، به طوری که وقتی پخت مقدار آب باقی مانده بسیار کم باشه. اینطوری مرغ مزه بهتری داره. بعد از پختن کاملا ریز، ریشش میکنیم. نخود فرنگی رو هم با مقداری نمک و آب میپزیم و آبش رو جدا میکنیم. سیبزمینی و تخم مرغ رو هم کاملا میپزیم و به شکل پوره در میاریم. بهتره این کار با رنده یا غذا ساز انجام بگیره که گلوله های سیبزمینی باقی نمونه. هویج رو هم میپزیم و نگینی خرد میکنیم یا رنده میکنیم. خیار شور ها رو هم نگینی و ریز خرد میکنیم و موادی رو که آماده کردیم باهم مخلوط میکنیم.

سالاد الویه رو به صورت جدا گانه یا با نان سبوس دار یا نان فانتزی سرو کنین که هضمش رو آسان کنه.

طریقه طعم دار کردن و خوشمزه شدن سس سالاد الویه:

سس مایونز برای مخلوط شدن با مواد خشکی که بالا توضیح دادیم، مقداری غلیظ هست. برای رقیق کردن و همچنین خوش طعم تر شدن غذا، چهار قاشق سس رو با یک قاشق آبلیمو و دو قاشق آب مرغی که باقی مونده بود مخلوط میکنیم و مقدار کمی نمک و فلفل سیاه اضافه میکنیم و با مواد خشکمون مخلوط میکنیم. اگر دیدید مقدار سس کمه، به نسبتی که توضیح دادم دوباره سس رو تهیه کنین و اضافه کنین.

 

تاریخ : 1393/08/22 11:26 [ تعداد مشاهده : 892 ] ادامه مطلب...
 
سالاد ماكاروني

سالاد ماكاروني

زیتون خرد شده= یک پیمانه
کالباس ژامبون خرد شده= یک پیمانه
خیار شور= یک پیمانه
هویج خرد شده و پخته شده =یک پیمانه
نخود فرنگی و ذرت پخته شده= یک پیمانه
ماکارونی
پیچ= به میزان دلخواه
سرکه و روغن زیتون و آب لیمو= به میزان دلخواه
سس مایونز= به مقدار مورد نیاز
کاهوی سالادی خرد شده =یک عدد
فلفل سیاه : به دلخواه

طرز تهیه:
ماکارونی
ها را میپزید و آبکش میکنید  تا آبشان برود و توی ظرف میریزید و بعد کاهو ها را که ریز خرد کرده اید به آن اضافه میکنید و هم میزنید و حالاباقی مواد را اضاقه میکند و بعد هم سس و در آخر سرکه و آب لیمو و فلفل و روغن زیتون.

تاریخ : 1393/08/22 11:19 [ تعداد مشاهده : 693 ] ادامه مطلب...
 
فوت كوزه گري در آشپزي

فوت كوزه گري در آشپزي

برای خارج شدن حشرات از لای سبزیجات، جدا كردن دانه باقلا از غلاف آن، جلوگیری از پلاسیدگی سریع هویج، گرفتن مزه تلخ كاهو و... چه میكنید؟ با چند فوت‌وفن ساده برای انجام راحت‌تر این كارها آشنا شوید.

_
ترد شدن كلم قرمز
اگر كلمهایی كه می خواهید برای سالاد استفاده كنید سفت به نظر می رسند، برای ترد شدن آنها از این دو روش استفاده كنید :


روش اول :
مقداری آب داخل ظرف ریخته و روی اجاق گاز بگذارید. دو قاشق غذاخوری سركه به آن اضافه كنید. كلمها را خرد كنید و داخل آب جوش و سركه بریزید. بعد از دو جوش، آنها را داخل آبكش بریزید تا آبش خارج شود و در ضمن خنك شود. میبینید كه چقدر ترد و خوشمزه میشود.

روش دوم :
می توانید كلم خردشده را در ظرف فلزی ریخته و برای چند دقیقه داخل فریزر قرار دهید، بسیار ترد میشود.

_
پختن اسفناج
برای پختن اسفناج كمی آب داخل ظرف اسفناج بریزید و حرارت را كم كنید اما برای آنكه اسفناج در ظرف بالا نیاید، در قابلمه‌ای كوچكتر از قابلمه‌ای كه روی گاز گذاشته‌اید انتخاب كنید و روی اسفناجها بگذارید. با این كار اسفناج از ظرف بالا نمیآید.

_
تازه نگه داشتن سبزیهای خرد نشده
اگر فرصت خرد كردن سبزیهای پاك كرده را ندارید، آنها را داخل كیسه فریزر گذاشته و داخل فریزر قرار دهید. موقع استفاده آن را از فریزر خارج كرده و قبل از آب شدن یخ آن، سبزی را رنده كنید، هم ریز میشود و هم طعم سبزی تازه را میدهد. البته بهتر است برای رنده كردن از دستكش استفاده كنید تا دست شما سرمای زیادی را حس نكند.

_
سبز ماندن سبزیجات
اگر مایلید سبزی آش یا سبزیجات دیگر مانند نخودفرنگی یا لوبیاسبز، سبز بمانند و رنگ كدر به خود نگیرند، از این روش استفاده كنید:
در مدت پخت، در ظرف را باز بگذارید یا یكچهارم قاشق چایخوری جوش شیرین به سبزیجات مذكور اضافه كنید.

_
از بین بردن پلاسیدگی كاهو و كرفس
كمی آبلیمو در آب سرد ریخته، سپس كاهو و كرفس را در آن خیس كنید و چند ساعت درون یخچال قرار دهید تا تازگی خود را به دست آورد.

_
جلوگیری از پلاسیده شدن هویج
قبل از گذاشتن هویج درون یخچال سر و ته هویج را ببرید. سر هویج رطوبت آن را گرفته، هویج را خشك و پلاسیده می كند.

_
پوست كندن گوجه فرنگی
ابتدا گوجه‌ها را به مدت ۸ ثانیه داخل آب جوش قرار دهید و بعد آن را داخل آب سرد بیاندازید. پوست گوجه‌ها براحتی جدا میشود.

_
پوست كندن سیر
می توانید سیر را برای چند دقیقه داخل آب گرم قرار دهید تا پوست آن براحتی جدا شود. راه دیگر این است كه با گوشتكوب ضربه‌ای آرام به سیر بزنید تا پوست آن راحت جدا شود.

_
پوست كندن باقالا
راه اول :
با كارد آشپزخانه از بالا تا پایین باقالای درسته را خراش دهید. با فشاری مختصر مغز باقلا بیرون خواهد پرید.

راه دوم :
برای جدا كردن پوست دوم باقالا روی پوست اول آن كمی نمك بپاشید و پس از پنج دقیقه پوست را جدا كنید.

_
روش پختن نخود فرنگی
وقتی می خواهید نخود فرنگی را بپزید، آن را با غلافش بپزید. بعد از پخت، نخود فرنگی از غلاف جدا می شود و روی آب می آید. این كار سبب میشود نخود فرنگی طعم بهتری هم پیدا كند.

_
از بین بردن تلخی كاهو
اگر كاهوی سالادی تلخ شده است، میتوانید آن را چند دقیقه‌ای (حدود ۱۵ دقیقه) داخل آبنمك سرد قرار دهید. با این كار تلخی كاهو گرفته خواهد شد.

_
بیرون راندن حشرات از سبزیجات
برای اینكه حشرات داخل سبزیجاتی مانند كلم، گل كلم و نظایر آن را بیرون بیاورید، ۱۵ دقیقه آن را در آب سردی فرار دهید كه با چند قاشق چایخوری نمك یا سركه مخلوط كرده‌اید

تاریخ : 1393/07/12 12:03 [ تعداد مشاهده : 709 ] ادامه مطلب...
 
كلوچه كوكي

طرز تهیه كلوچه کوکی

مواد اولیه :

 شیر 250 گرم

 گردو خردشده 350 گرم

 پودر قند 450 گرم

 آرد 850 گرم

 روغن مایع 100 گرم

 پودر كاكائو دو قاشق سوپخوری

 روغن صاف جامد 300 گرم

 كشمش پلویی 350 گرم

 وانیل 1/8 قاشق چایخوری

 طرز تهیه:

فر را با حرارت 160 درجه سانتی‌گراد روشن كنید. پودر قند و روغن را در كاسه‌ای با همزن برقی بزنید تا كاملا پفكی و لطیف شود. (حدود هفت دقیقه) سپس روغن مایع را اضافه و سه دقیقه دیگر بزنید. تخم‌مرغ‌ها را یكی‌یكی اضافه و هر كدام را یك دقیقه بزنید. وانیل و شیر را به تدریج افزوده و مخلوط كنید. پودر كاكائو را روی مواد الك كرده به هم زدن ادامه دهید. گردو و كشمش را در آخر اضافه و مخلوط كنید. مواد را در قیف بدون ماسوره ریخته یا با استفاده از قاشق اسكوپ، داخل سینی فر با كمی فاصله قرار داده و در فر به مدت 15 تا 20 دقیقه بپزید.

تاریخ : 1393/07/12 10:58 [ تعداد مشاهده : 864 ] ادامه مطلب...
 
بستني تمشك

بستنی تمشک

مواد اولیه :

 • خامه فرم‌گرفته 1/4 پیمانه یا 300 میلی‌لیتر
 • شکر ریز یا پودرقند 75 گرم یا شش قاشق سوپخوری
 • تمشک 500 گرم یا پنج پیمانه
 • آب دو قاشق سوپخوری یا 30 میلی‌لیتر

 

طرز تهیه:  

شکر، آب و تمشک را در قابلمه کوچکی ریخته و روی حرارت بگذارید تا پنج دقیقه بجوشد و نرم شود. تمشک‌های نرم‌شده را در آبکش ریخته و با پشت قاشق فشار دهید تا آب آن خارج شود. سپس در یخچال یک‌ساعت خنک کنید. خامه و تمشک را خوب مخلوط کرده و داخل فریزر به مدت دو ساعت قرار دهید تا تقریبا یخ بزند. بستنی را داخل غذاساز ریخته تا کاملا پودر شود و دوباره داخل ظرف ریخته و در فریزر به مدت دو ساعت قرار دهید و دوباره داخل دستگاه غذاساز ریخته بستنی را پودر کرده و برای بار آخر به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید تا بستنی کاملا بسته و آماده شود.

تاریخ : 1393/06/29 12:54 [ تعداد مشاهده : 677 ] ادامه مطلب...
 
بستني سنتي زعفراني

چند نكته ضروري در مورد تهيه بستني ها:
* وقتي خامه به راحتي شكل نمي گيرد، نشان دهنده پرچرب بودن آن است.
در اين صورت كمي شير خنك به آن اضافه مي كنيم و خوب به هم مي زنيم، بعد مورد استفاده قرار مي دهيم. علت ديگر ، شل بودن خامه است كه در اين صورت مقداري پودر خامه خشك اضافه مي كنيم.
* شير را براي تهيه بستني حتماً بجوشانيد.
* اگر كيفيت ثعلب( ماده پودري شكلي است كه معمولاً براي غليظ كردن بستني ها و بعضي از مرباها مورد استفاده قرار مي گيرد) پائين بوده ويا مقدار آن براي تهيه بستني كم باشد، در اين شرايط بستني كشدارنشده و حالت يخي به خود مي گيرد، پس بهتر است به مقدار تعيين شده توجه شود.

مواد لازم .

1 كيلو شير
250
گرم شكر
3
تا 5 گرم ثعلب
نصف استكان گلاب
يك سوم قاشق چايخوري زعفران سائيده
100
گرم خامه

طرز تهيه:

شير را مي جوشانيم و بعد حرارت آن را ملايم كرده و زعفران حل شده در گلاب را اضافه مي كنيم و شكر و ثعلب مخلوط شده را هم كم كم به آن اضافه كرده، با چنگال مرتب به هم مي زنيم تا شكر و ثعلب در شير حل شود. پس از خنك شدن مايع بستني، آن را در ظرف فلزي ( استيل) مي ريزيم و در ظرف پر از يخ نرم شده قرار مي دهيم و با همزن مرتب به هم مي زنيم تا بستني خودش را گرفته وسفت و كشدار شود. ظرف را در فريزر قرار مي دهيم و بعد از نيم ساعت آن را در مي آوريم و مجدداً با همزن خوب مي زنيم تا بستني آماده شود. موقع سرو مي توانيم آن را در ظرف بستني خوري بريزيم و با يك قاشق سوپخوري شربت آلبالو آن را تزئين كنيم و يا به طريق زير به آن خامه تكه تكه شده اضافه كنيم. خامه را با كاردك فلزي يا پلاستيكي به كف سيني به قطر 2 ميلي متر بكشيد و آن را در فريزر و يا يخدان قرار دهيد.پس از سفت شدن آن را با كاردك از سيني جدا كرده و به بستني اضافه كنيد . موقع سرو از پودر پسته هم مي توانيم استفاده كنيم.

نكات تغذيه اي:
به علت وجود شير و خامه در بستني، براي افرادي كه به مقدار كم لبنيات مي خورند، مي تواند مفيد باشد ولي خواص شير را نخواهد داشت. كل انرژي اين مقدار بستني، 1735 كالري است. اين مقدار اگر توسط 10 نفر ميل شود، سهم هر فرد 5/173 كالري خواهد بود.

تاريخچه بستني در ايران مي‌گويند در سال آخر سلطنت ناصرالدين شاه ساختن بستني در ايران متداول شد و معروف‌ترين بستني‌ فروش تهران يعني ممدريش بستني خامه‌دار مخصوصي تهيه مي‌كرد كه در تهران مردم استقبال زيادي از آن كردند. اين بستني با ثعلب تهيه مي‌شد. يخ و نمك را در بشكه‌اي ريخته داخل بشكه را شير مي‌ريختند و با وسايل مخصوص و تمهيدات زياد و تكان دادن و چرخاندن ظرف از آن بستني تهيه مي‌كردند. بستني‌فروشي‌هاي دوره‌گرد به زودي در تهران پيدا شدند كه بستني را در همان محفظه‌ها مي‌گرداندند و با نان مخصوص عرضه مي‌كردند. بستني ممد ريش شهرت زيادي در تهران به دست آورد. بستني خامه‌اي پر از گلاب و خامه و هل و بسيار مايه‌دار و كش‌آمدني، كاملا سفيد مانند برف لاي دو نان مخصوص معروف به حصيري كه روزانه چند هزار دانه از آن به فروش مي‌رفت. سال‌ها بستني به همان سادگي و رنگ شيري عرضه مي‌شد تا اينكه در حدود سال 1329 بستني ماشيني كاليفرنيا به بازار آمد و ذايقه‌ها بدان عادت كرد. بعدها بستني زعفراني زرد‌رنگ نيز شهرت يافت . ديگر بستي فروش مشهوري كه شهرتش حتي به شهرهايي مانند لوس آنجلس و پاريس هم رسيده است اكبر مشدي است. نام واقعي اين شخص اكبر مشهدي ملايري بود. هنگامي كه وي ۲۰ ساله بود كه با ممد ريش آشنا شد و از طريق آشنايان وي توانست به آشپزخانه دربار مظفرالدين شاه راه پيدا كند و تا آخر دوره قاجاريه در دربار بستني سرو مي كرد. بعد از انقراض سلسله قاجاريه ،رضا شاه تمامي پرسنل و خدمه دربار ازجمله اكبر مشهدي ملايري را از دربار اخراج كرد . اكبر مشهدي ملايري بعد از اين واقعه با پولي كه در مدت خدمت در دربار جمع كرده بود توانست مغازه بستني فروشي خود را در درحوالي ميدان راه آهن با نام بستني فروشي اكبر مشدي افتتاح كند. وي معتقد بود كه بستني هاي ايراني بايد كاملا با بستني هاي خارجي فرق داشته باشد و ايراني ها ترجيح مي دهند تا در بستني هايشان خامه ، گلاب و زعفران بيشتر از نگهدارنده ها ي ديگر باشد. اكبر مشدي در ۹۲ سالگي بر اثر عارضه كليوي فوت كرد . خبر فوت وي حتي در روزنامه هاي عراق و پاكستان هم انعكاس يافته بود. يكي از ديپلمات هاي پاكستاني مقاله اي را براي بزرگداشت اكبر مشدي در روزنامه نوشت.

تاریخ : 1393/06/29 12:14 [ تعداد مشاهده : 748 ] ادامه مطلب...
 
ته چين

ته چین

مواد لازم

برنج  1 کیلوگرم

گوشت بره  2 کیلوگرم یا 1.5 کیلوگرم مرغ پاک کرده 

ماست کیسه 1 کیلو گرم

زعفران سائیده دو قاشق مرباخوری

روغن 250 گرم

تخم مرغ 5تا 6 عدد

ته چین

طرز تهیه

مرغ یا گوشت بره را می پزیم به طوریکه بعد از پختن یک استکان آب داشته باشد استخوانهای مرغ یا بره را می گیریم ،زعفران را در کمی آب جوش حل می کنیم، ماست را بهم می زنیم نصفی از زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با کمی نمک و فلفل و سه عدد زرده تخم مرغ داخل ماست می ریزیم و بهم می زنیم و گوشت مرغ یا بره را در ماست می خوابانیم( بهتر است گوشت را روز یا شب قبل در ماست بخوابانیم)

پلو را آبکش می کنیم ته یک ظرف نسوز یا دیگ را دو سه عدد زرده تخم مرغ نصف از روغن و یکی دو ملاقه از ماستی که گوشت را در آن خوابانده ایم میریزیم و دو سه کفگیر برنج در این مایه می ریزیم و مایه را در ته ظرف با پشت قاشق صاف می کنیم.

مقداری گوشت روی برنج می چینیم و مقداری برنج روی آن می ریزیم و بقیه گوشت را روی برنج چیده و با بقیه برنج روی گوشت را می پوشانیم و با قاشق برنج را کمی فشار می دهیم که به هم بچسبد .

آب مرغ یا گوشت را با بقیه زعفران و سه چهار قاشق سوپخوری روغن آب کرده و بقیه ماستی که در ظرف باقی مانده مخلوط می کنیم ،سپس این مایه را روی سطح برنج می دهیم و در ظرف را می بندیم .

ظرف را در فر یا روی شعله قرار می دهیم بمدت یک ساعت و نیم تا دو ساعت می گذاریم دم بکشد ( حرارت فر 350 درجه فانهایت)

توضیح اینکه هر قدر حرارت ملایم و مدت طبخ طولانی تر باشد ته دیگ ته چین کلفت تر می شود و در موقع کشیدن کمی روغن داغ کرده روی ته چین می دهیم .

ته چین را در صورتیکه در ظرف نسوز آماده کردیم  می شود به طور قالبی در دیس برگردانیم و در صورتی که در دیگ معمولی یا مسی تهیه نمودیم دیگ را از روی آتش برمی داریم و در ظرف آب سردی قرار می دهیم تا کمی سرد شود و در موقع کشیدن به طوری که گوشت و برنج از هم جدا نشود تکه تکه با کفگیر در دیس می کشیم و دقت می کنیم ته دیگ آن با مقداری گوشت و برنج از دیگ جدا شود و این ته دیگ را روی دیس پلو می چینیم.

می شود ته چین را در تابه متناسب با مقدار مواد اولیه تهیه کرد در این صورت قطر برنج کمتر و ته دیگ آن بیشتر می شود.

برای تهیه ماست کیسه می توان 2 کیلوگرم ماست را در دستمالی بریزیم آب آن که گرفته شد و در حدود یک کیلوگرم گردید مصرف کنیم.

 

تاریخ : 1393/06/29 12:01 [ تعداد مشاهده : 793 ] ادامه مطلب...
 
طرز تهييه دونات

پیراشکی دونات

 

آرد 4 و 1/4 لیوان  .  شیر ولرم 1 لیوان  .  آب ولرم 1/4 لیوان  .  کره 100 گرم

خمیر مایه 4 قاشق چایخوری  .  شکر 3 قاشق غذاخوری  .  تخم مرغ 3 عدد

سس شکلاتی

پودر قند 1 لیوان  .  کره 50 گرم  .  شیر پر چرب یا خامه 1/2 لیوان

شکلات تلخ 80 گرم  .  عسل 1 قاشق غذاخوری  .  اسانس وانیل مقداری

طرز تهیه : مخمر فوری ، آب ولرم ، شیر ولرم و 1 قاشق غذاخوری شکر را داخل کاسه ای بریزید ، مواد را مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه کناری قرار دهید تا استراحت کنند سپس تخم مرغ ها ، کره ذوب شده ، آرد و بقیه شکر را به مواد اضافه کنید.

پس از اضافه کردن مواد را با چنگال مخلوط کنید تا خمیر حالتی چسبنده و نرم پیدا کند سپس خمیر را داخل کاسه ای که چرب کرده اید قرار دهید ، روی کاسه را با حوله گرمی بپوشانید و کاسه را در محیط گرمی به مدت 1-2 ساعت استراحت دهید تا حجم خمیر 2 برابر شود.

خمیر را روی سطحی که آرد پاشیده اید قرار دهید ، خمیر را 5 دقیقه ورز دهید تا بافت خوبی پیدا کند سپس خمیر با وردنه به ارتفاع 1 سانتیمتر باز کنید.

با استفاده از قالب مخصوص دونات یا با کمک لیوان دونات ها را قالب بزنید ، مرکز دونات را نیز قالب بزنید و خارج کنید بهترین حالت برای گردی دونات قطر 8 سانتیمتر و برای بخش خالی مرکز دونات قطر 3 سانتیمتر است ته سینی کاغذ روغنی بیندازید و خمیرهای قالب زده را روی آن قرار دهید ، روی خمیرها را با پارچه یا سلفون بپوشانید و به مدت 30 دقیقه کناری قرار دهید تا خمیرهای دونات استراحت کنند.

پس از این مدت زمان داخل قابلمه مقدار زیادی روغن بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا داغ شود سپس دونات ها را داخل روغن بیندازید ، پس از اینکه یک طرف طلایی شد برگردانید تا طرف دیگر نیز طلایی شود ، پس از سرخ شدن دونات ها را روی توری یا دستمال کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی اش گرفته شود.

سس شکلاتی : کره و شکلات خرد شده را داخل کاسه ای بریزید و روی حرارت بخار آب قرار دهید و آرام هم بزنید تا نرم و یکدست شود سپس شیر یا خامه را اضافه کنید و هم بزنید ( دقت کنید که آب زیر کاسه نجوشد ).

در ادامه پودر قند را اضافه کنید و هم بزنید تا پودر قند خوب مخلوط شود ، پس از مخلوط شدن تمام مواد را داخل قابلمه کوچکی بریزید و روی حرارت مستقیم قرار دهید ( حرارت کم باشد ) ، مرتب هم بزنید تا سس غلیظ شود سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید سرد شود.

پس از سرد شدن سس شکلاتی ، دونات ها را به نوبت داخل سس شکلاتی بزنید ، پس از چند دقیقه که سس شکلاتی روی دونات نشست میتوانید دونات را همراه با شیر یا نوشیدنی دلخواه تان سرو کنید.

تاریخ : 1393/06/25 12:45 [ تعداد مشاهده : 903 ] ادامه مطلب...
 
حلوا مجلسي

 حلوا مجلسي

 

مواد لازم:

آرد گندم                   700 گرم

آرد برنج                    300 گرم

کره                         300 گرم

روغن جامد                250 گرم

هل ساییده شده        1 قاشق چایخوری

 

مواد لازم برای شیره حلوا

شکر                       800 گرم

آب                          2 پیمانه

گلاب                       1 پیمانه

زعفران ساییده شده    1 قاشق چایخوری

 

طرز تهیه:

روغن جامد را به طور کلی نمیتوان حذف کرد اما میتوان به جای روغن جامد از روغن مایع و کره به صورت نصف نصف استفاده کرد یعنی مقدار کره ای که گفته شد را بیشتر کرد و مقداری هم روغن مایع استفاده کرد.

منظور از پیمانه در اینجا پیمانه های اندازه گیریست که گنجایش 250 میلی لیتر دارد.

آردها را قبل از مصرف 2 بار الک کرده ایم تا سبک شود آرد گندم را به تنهایی با حرارت ملایم به مدت 1 ساعت تفت میدهیم بعد آرد برنج را اضافه میکنیم نیم ساعت هم با آرد برنج تفت میدهیم بعد از یک و نیم ساعت حتماً یک بار دو تا آرد را با هم الک میکنیم دوباره روی حرارت میگذایم کره و روغن را اضافه کرده و به مدت نیم ساعت دیگر روی حرارت کم تفت میدهیم تا تغییر رنگ داده و بوی خامی آرد گرفته شود.

 

تهیه شیره حلوا

آب و شکر و گلاب را مخلوط میکنیم فقط در حد حل شدن شکر روی حرارت میگذاریم و نمیگذاریم بجوشد.

زعفران را اضافه میکنیم و سپس شیره را به آرد سرخ شده اضافه میکنیم و مرتب هم میزنیم.

اگر حلوا شل باشد میتوان روی حرارت گذاشت و هم زد.

بعد از اینکه حلوا آماده شد و سرد شد روی ورق آلومینیوم میگذاریم و روی آن خرماهایی که به جای هسته داخل آن گردو قرار داده ایم میچینیم و بعد حلوا را رول میکنیم و ورق را روی حلوا میپیچیم کناره های آن را هم میپیچیم و چند ساعت داخل یخچال قرار میدهیم بعد به صورت افقی برش میدهیم.

 

روش دیگر تزئین این حلوا

نان میکادو را روی میز میگذاریم حلوا را به محض این که آماده شد به صورت گرم یک لایه روی نان میکادو پهن میکنیم و صاف به راحتی این نان رول میشود بعد در یخچال قرار میدهیم چند ساعت بماند خوب خودش را بگیرد بعد برش میزنیم.

شبکه جام جم

 

تاریخ : 1393/06/20 13:49 [ تعداد مشاهده : 761 ] ادامه مطلب...
 
1 2 بعدی » آخر »