انواع روشهاي طبخ بوقلمون

 انواع روش طبخ بوقلمون

میتوان با گوشت بوقلمون انواع خورش، کباب، کتلت و خوراک را تهیه نمود. چاشنی های ترش مزه مثل آلو، تمبر هندی، رب انار و قره قروت این گوشت را بسیار خوشمزه مینمایند.

ساق یا ماهیچه و گردن بوقلمون برای تهیه باقالی پلو با گوشت بسیار شکیل و مناسب است. هر ماهیچه بوقلمون بین 800 تا 1000 گرم است و برای 4 تا 5 نفر کاملاً کافی است.

بال بوقلمون از دو قسمت کتف و ساعد تشکیل شده است. کتف بوقلمون همانند ماهیچه ای کوچک با گوشتی سفید است و ساعد آن دارای گوشتی بسیار لطیف و خوشمزه است که می توانید از آن برای تهیه انواع سالادها و خوراکها استفاده نمایید.

خورش اسفناج و آلو برای 6 تا 8 نفر

1- گوشت بوقلمون نیم کیلو

2- اسفناج دو کیلو

3- آلو 250 گرم

4- روغن 200 گرم

5- پیاز سرخ کرده 3 تا 4 قاشق سوپخوری

6- آبلیمو به مقدار کم

7- نمک و فلفل

طرز تهیه:

گوشت را تکه تکه کرده و با پیاز و 2 تا 3 لیوان آب می گذاریم با حرارت ملایم بپزد، سپس اسفناج را شسته درشت خرد می کنیم و کمی تفت می دهیم تا آب آن کاملا کشیده شود، آلو را شسته و همراه با اسفناج به گوشتی که آب آن کشیده شده اضافه می کنیم و میگذاریم نیم ساعت این موادهمراه با نمک و فلفل و آبلیمو بپزند تا به روغن بیفتد.

ممکن است این خورش را با لوبیا یا لپه نیز طبخ نمایند که در این صورت 100 گرم از این حبوبات می توان استفاده نمود.

خورش فسنجان

1-گوشت سینه بوقلمون نیم کیلو

2- مغز گردو چرخ شده نیم کیلو

3- پیاز سرخ کرده 3 تا4 قاشق سوپخوری

4- رب انار 4 تا 5 قاشق سوپخوری

5- شکر در صورت دلخواه

6- نمک

طرز تهیه:

گوشت سینه بوقلمون را با پیاز و 3 تا 4 لیوان آب و گردووکمی نمک در ظرف مناسبی ریخته روی حرارت ملایم میگذاریم رب انار را نیم ساعت اواخر پخت اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا کاملا جابیفتد.

خورش قوررمه سبزی

1- گوشت بوقلمون نیم کیلو

2- سبزی شامل تره،جعفری،شنبلیله به مقدار کم یک کیلو

3- لوبیا 100 گرم

4- لیمو عمانی درسته 3 تا 4 عدد

5- گرد لیمو عمانی1 قاشق سوپخوری

6- پیاز سرخ کرده 2-3 قاشق سوپخوری

7- روغن و نمک وفلفل به میزان لازم

طرز تهیه:

گوشت را با لیمو عمانی های درسته پیاز و لوبیا و 2 لیوان آب می گذاریم بپزد تا نیم پز شود بعد سبزی خرد شده را تفت می دهیم و داخل گوشت می ریزیم و در نهایت نیز نمک و گرد لیمو را به آن اضافه می کنیم و میگذاریم به روغن بیفتد.

جوجه کباب یا شنیسل بوقلمون

1- گوشت بوقلمون بدون استخوان 1000 گرم

2- سرکه یک چهارم لیوان

3- روغن، یک چهارم لیوان

4- ماست یک لیوان

5- سیر رنده شده یک حبه

6- پیاز متوسط خُرد شده یک عدد

طرز تهیه:

سرکه، روغن، پیاز، ماست و سیر رنده شده را با هم مخلوط کرده و گوشت را به تکه های کوچک خرد می کنیم. گوشت را به مدت حداقل 8 ساعت در این مواد خوابانده و درب ظرف حاوی مواد را میبندیم. پس از زمان لازم گوشت آماده کباب شده یا کوبیده شدن و ترکیب با آدر سوخاری و شنیسل شدن میباشد.

بوقلمون شکم پر:

مواد لازم :
بوقلمون 4 کیلو سیب 2 کیلو کره 250 گرم ماکارونی 300 گرم آرد 3 قاشق سوپخوری شکر 1 پیمانه گوجه فرنگی 5/0 کیلو هویج 4 عدد سبزی معطر یک دسته سیر 2-1 حبه آب لیمو به مقدار کافی نمک و فلفل به مقدار کافی برگ بو چند برگ اگر تازه نداشتید از عطاری ها بخرید.
طرز تهیه : بوقلمون را به دقت تمیز می کنیم و می شوئیم . داخل شکم آن کمی نمک و فلفل می پاشیم. بعد ماکارونی را در آب و نمک می جوشانیم تا کاملا نرم شود. آنگاه 7 عدد از سیب های یک اندازه و سالم را کنار می گذاریم و بقیه را پوست می کنیم. سپس یک سوم از کره را درظرفی می ریزیم و روی آتش می گذاریم. بعد از اینکه کره آب شد ، سیب های خرد شده را در کره کمی سرخ می کنیم و ماکارونی را به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم. بعد از مدت کمی از روی آتش برمی داریم . شکر را درظرف کوچکی می ریزیم و روی آتش ملایم می گذاریم و مرتب بهم می زنیم تا طلائی شود. آنگاه نصف استکان آب جوش داخل شکر کارامل شده می ریزیم و می گذاریم چند جوش بزند تا ذرات شکر کارامل شده و کاملا حل شود. بعد نصف این شربت را با مخلوط فوق هم می زنیم و داخل شکم بوقلمون را با این مواد پر می کنیم و آن را می دوزیم . بقیه روغن را در ظرفی می ریزیم و روی آتش می گذاریم . داغ که شد، اطراف بوقلمون را در این روغن سرخ می کنیم و 3 لیوان آب می ریزیم . سبزی معطر ، چند حبه سیر ، 200 گرم هویج خرد شده و بقیه سیب ها را داخل ظرف بوقلمون می ریزیم . حرارت را ملایم می کنیم و می گذاریم بوقلمون بپزد . در صورتی که با این مقدار آب نپخت، یک لیوان آب دیگر اضافه می کنیم تا کاملاً بپزد. در اواخر طبخ سیب های درسته و گوجه برقانی را کنار بوقلمون می ریزیم تا آنها نیز بپزند، ولی له شوند . دسته سبزی معطر را از ظرف خارج می کنیم. بعد کمی نمک ، فلفل ، بقیه شربت کارامل و آب لیمو را داخل بوقلمون می ریزیم و می گذاریم چند جوش بزند. برای اینکه سس بوقلمون کمی غلیظ تر شود، یک قاشق سوپخوری سر خالی آرد را در 50 گرم کره کمی سرخ کرده و نصف لیوان آب به تدریج داخل آرد سرخ شده می ریزیم ومرتب بهم می زنیم. وقتی آرد کاملا صاف شد، این سس را داخل بوقلمون می ریزیم و می گذاریم چند جوش بزند . بعد سس را از صافی رد می کنیم و بوقلمون را در دیس می گذاریم و نخ زیر شکم آن را خارج می کنیم . سیب های درسته پخته و گوجه برقانی را دور بوقلمون می چینیم و فاصله های سیب ها را با برگ جعفری تزیین می کنیم وکمی از سس بوقلمون را که صاف کرده ایم روی بوقلمون می دهیم.
 

بوقلمون و خوراک سبزیجات همراه با فلفل

کلم پیچ و بوقلمون روش عالی پخت این غذا را خوشمزه تر و مغذی تر می‌کند. گوشت بوقلمون نسبت به گوشت گاو چرخ کرده که معمولا در این غذا به کار می‌رود از چربی کمتری برخوردار است و کلم پیچ ارزش غذایی آن را بسیار بالاتر می‌برد، مشروط به این که منبع غنی از ویتامین‌های کا و آ و ث و منگنز در آن وجود داشته باشد، که این ویتامین‌ها تنها بخشی از مواد مغذی یافت شده در کلم پیچ می‌باشند.زمان پخت 30 دقیقه

مواد اولیه:
1عدد پیاز متوسط ساتوری خرد شده
 
3عدد سیر متوسط خرد شده
یک پیمانه گوشت بوقلمون چرخ کرده
 
چهار مثقال فلفل سبز تو خالی شده
 
15 مثقال گوجه فرنگی پوست کنده
 
چهار فنجان و یک قاشق سوپ خوری آب مرغ
 
جهار فنجان کلم پیچ ریز خورد شده
 
15 مثقال لوبیای چشم بلبلی، با آب شسته شده و آب گرفته شده
2 قاشق سوپ خوری پونه تازه کوهی خرد شده
3 قاشق سوپ خوری سیلانترو تازه خرد شده
نمک و فلفل سیاه برای طعم آن
 
روش تهیه:
1.سیرها و پیاز را خرد کرده و بگذارید به مدت حداقل 5 دقیقه بماند تا خواص آن به حد عالی خود برسند
.2یک قاشق سوپ خوری از آب مرغ را در یک ظرف متوسط گرم کنید. پیاز را داخل آن ریخته به مدت 5 دقیقه مرتب هم بزنید. سپس سیر و گوشت بوقلمون چرخ کرده را همراه با کمی‌نمک و فلفل اضافه کنید، همین طور ادامه دهید و 5 دقیقه دیگر گوشت بوقلمون را داخل ظرفتان از هم دیگر جدا کنید
3.گوجه فرنگی، فلفل، آب گوشت بوقلمون را مخلوط کرده به آن اضافه کنید و بگذارید تا بجوشد، همراه با کلم پیچ خرد شده آن را هم بزنید، حرارت شعله را تا حد متوسط کم کنید و بگذارید تا ریز ریز به مدت 10 دقیقه دیگر بجوشد.
 
4.لوبیا را اضافه کرده، بگذارید تا 2 دقیقه دیگر آرام بجوشد، سپس سبزیجات دیگر، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید.
 
بوقلمون سرخ شده 
مواد لازم:
یک قطعه سینه بوقلمون
 
نیم کیلو پیاز ریز سفید پخته شده
 
نیم کیلو کلم بروکسل پخته شده
 
نیم کیلو سیب زمینی ریز پخته
 
250گرم سوسیس
 
5تا6 ورق کالباس
 
200گرم ن کره
 
به مقدار کافی نمک وفلفل
 

بوقلمون را بدقت تمیز میکنیم وصد گرم از کره رادرقابلمه ای می ریزیم وروی آتش میگذاریم داغ که شد دوطرف بوقلمون رادرروغن سرخ می کنیم تا کاملاطلائی شود یک دسته کوچک جعفری ویک دوعدد هویج خرد کرده ویک عدد پیاز خرد شده کنار بوقلمون میگذارم وکمی نمک وفلفل به بوقلمون می زنیم ویک لیوان آب بآن اضافه می کنیم وحرارت را ملا یم می نمائیم تا بوقلمون کاملا بپزد درصورتیکه آب بوقلمون تمام شده باشد ولی هنوز نپخته باشد کمی آب اضافه می کنیم . باید توجه داشت وقتی بوقلمون پخته شده باشد دوتا سه قاشق بیشتر آب نداشته باشد بعد بوقلمون را میگذاریم کاملاسرد شود وبا کارد تیزی آنرا ورقه ورقه نازک میبریم بعد دیس مطابق شکل با سبزی های پخته شده وسوسیس می چینیم آنگاه سس بوقلمون راصاف وگرم می کنیم وروی بوقلمون میدهیم ممکن است دوطرف دیس را با پوره سیب زمینی درقیف تزیین کنیم وورقه های کالباس را بالا ی پوره ها یک گوشه دیس قرار می دهیم.

ماکارونی با گوشت بوقلمون

گوشت چرخ کرده بوقلمون که از ترکیب ران و سینه بوقلمون تشکیل میشود،میتوان به عنوان جایگزین گوشت چرخ کرده گوسفند و گوساله در غذاهایی مانند ماکارونی ،لوبیا پلو و کباب تابه ای استفاده کرد.گوشت چرخ کرده را با پیاز داغ ،نمک و فلفل و زردچوبه تفت میدهیم،تاگوشت طلایی رنگ شود.سپس یک حبه سیر خرد شده را به همراه کمی گرد لیمو و سه تا چهار قاشق رب گوجه فرنگی اضافه کرده تفت میدهیم و با کمی آب میگذاریم پانزده دقیقه بجوشدو سپس آنرا به ماکارونی آبکش شده اضافه میکنیم

خورش قارچ با بوقلمون

سینه بوقلمون را به تکه های کوچک تقسیم میکنیم و آنرا در پیاز داغ،نمک ،فلفل و زردچوبه تفت میدهیم تا طلایی شود.سپس لوبیا و قارچ خردشده را به آن اضافه میکنیم وتفت میدهیم تا زمانیکه آب قارچ تمام شود،حالا هویج را به آن اضافه کرده و با مقداری آب میگذاریم بپزد تا خورش جا بیفتد

باقالی پلو با گوشت بوقلمون

ابتدا ران(ساق) بوقلمون را در پیاز داغ و ادویه تفت داده در ادامه با اضافه کردن مقداری سیرتفت دادن را به اتمام میرسانیم.ساق بوقلمون تفت داده شده را در قابلمه ای که حاوی آب است ،به مدت یک ساعت میپزیم .اگر از زودپز استفاده میکنیدسطح آب باید پایینتر از ساقها قرار بگیرد.در طول طبخ میتوان از طعم دهنده هایی مانند فلفل دلمه ای ،هویج،برگ بو،ساقه کرفس و ....استفاده کرد.وقتی که آب گوشت غلیظ شددارچین و زعفران ساییده شده را به آن اضافه میکنیم.خوراک آماده شده را هم میتوان با شوید باقالا پلو دم کرد و هم میتوان در ظرفی جدا سروکرد.


تاريخ انتشار : 1393/06/20 12:08 | دسته بندی : 2 | بازدید : 582