آموزش ساخت خمير بازي براي كودكان

خمير بازي : ماده اي نرم و شكل پذير است كه براي بازي بچه ها در خانه و مدرسه استفاده مي شود. خمير بازي براي اولين بار در امريكا و براي تميز كردن كاغذ ديواري توليد شد و در دهه ي 1950 ميلادي به عنوان وسيله بازي كودكان استفاده گرديد . براي بسياري از كودكان خمير بازي يا بازي با گل رس اولين تجربه سه بعدي هنري مي باشد در هنگام بازي با گل رس يا خمير بازي انگشتان دست كودك تماس مستقيم با اين مواد را دارد و هنگام بازي كودك علايق و روياهاي خود را بروز مي دهد كمك به افزايش حس عمقي و لامسه دست -افزايش قدرت و بهبود حركات ظريف دست و افزايش هما هنگي چشم ودست -افزايش توجه و تمركز - رها كردن اندروفين در خون و كمك به بهبود سيستم ايمني و گردش خون- پرورش قوه ابتكار و خلاقيت -پرورش قوه تخيل و تفكر - افزايش اعتماد به نفس - كنترل استرس و ايجاد امنيت و ارامش از فوايد بازي با خمير است.

 

آموزش ساخت خمیر بازی کودک

آرد 1 لیوان  .  آب جوش 1 لیوان  .  پودر ژله 1 بسته  .  نمک 2 قاشق غذاخوری

کرم تارتار 2 قاشق غذاخوری  .  روغن مایع 2 قاشق غذاخوری  .  رنگ خوراکی مقدار لازم

 تمام مواد ( پودر ژله ، آرد ، آب جوش ، نمک ، کرم تار تار ، روغن مایع ) را باهم مخلوط کنید و داخل قابلمه ای بریزید و  روی حرارت متوسط قرار دهید ، آنقدر هم بزنید تا مواد به شکل خمیری نرم شوند.

 روی سطح کار مقداری آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید ، صبر کنید تا خمیر سرد شود سپس با دست شروع به ورز دادن کنید ( اگر خمیر پس از ورز دادن چسبنده است کمی آرد به ان اضافه کنید ) ، در این مرحله میتوانید مقداری رنگ خوراکی به خمیر اضافه کنید.

 با این روش میتوانید خمیر در رنگ های متنوعی تهیه کنید ، این خمیر برای کودک بی ضرر بوده و با خیالی آسوده میتوانید از بازی کودک تان لذت ببرید.

نکته ها : خمیر را پس از بازی کودک داخل ظرف دربسته یا کیسه فریزر قرار دهید و هواگیری کنید ، این خمیر تا هفته ها داخل یخچال ماندگاری دارد ، پس از خروج از یخچال و پیش از استفاده مجدد خمیر را ورز دهید تا نرم شود.

 


تاريخ انتشار : 1393/07/29 10:26 | دسته بندی : 1 | بازدید : 843