چگونه دستگاه گوارش سالم داشته باشیم؟

هضم خوب برای سلامت کلی شما ضروری است. با این وجود، بدن برای سالم ماندن باید قادر باشد که مواد غذایی را به طور موثر تجزیه کند. یک سیستم گوارشی ناسالم منجر به افزایش وزن، مشکلات هورمونی و حتی بیماری های مزمن می شود. اما شما چطور به طور طبیعی از دستگاه گوارش تان مراقبت می کنید؟ برای این که مطمئن شوید معده سالمی خواهید داشت، باید چه عواملی را در نظر بگیرید؟ این نکات را مدنظر داشته باشید:
چند کاری که می توانید برای داشتن شکمی سالم انجام دهید:
حذف کنید:
تمام مواد غذایی که باعث مشکلات گوارشی می شوند را از رژیم غذایی تان حذف کنید. نوشیدنی های الکلی، غذاهای فراوری شده، غذاهای چرب و تنقلات شور می توانند منجر به مشکلات خفیف تا شدید معده شوند. مواد غذایی حاوی گلوتن و لاکتوز نیز می توانند باعث مشکلات گوارشی شوند، بنابراین کاهش این مواد غذایی نیز به داشتن روده ای سالم کمک می کند.
ترمیم کنید:
شما باید با تحریک توانایی طبیعی بدن برای ترمیم خودش، به التیام آن کمک کنید. به غیر از حذف غذاهای فراوری شده از رژیم غذایی تان، مصرف غذاهای سالم و سرشار از مواد مغذی ضروری را نیز افزایش دهید. ما پیشنهاد می کنیم که مصرف غذاهای غنی از ال ــ گلوتامین، اسیدهای چرب امگا 3، روی و آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید.
دوباره تعادل ایجاد کنید:
برای بازگرداندن سلامت مطلوب، شما باید یک فلور روده سالم ایجاد کنید. شما می توانید این کار را با خوردن غذاهایی که سرشار از پروبیوتیک ها یا باکتری های خوب هستند، انجام دهید. باکتری های خوب با خنثی کردن اثرات باکتری های بد به هضم کمک می کنند. غذاهای تخمیر شده ــ مانند میسو، کیمچی و ماست ــ حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدو باکتریوم لاکتیس هستند. این باکتری ها،سلامت دستگاه گوارش را باز می گردانند و از اختلالات قسمت های پایین تر روده جلوگیری می کنند.
جایگزین کنید:
برای تجزیه و فراوری مواد غذایی، یک منبع سالم از شیره معده نیاز است. معده باید به تنهایی قادر به تولید مقدار کافی اسید هیدروکلریک باشد. شما می توانید این کار را با خوردن غذاهایی که می توانند نمک های صفراوی، آنزیم های گوارشی و سطوح اسید کلریدریک در معده را به حالت اول برگردانند، انجام دهید. دانه های سالم و آجیل ها، حاوی گروهی از مواد مغذی هستند که به یک سیستم گوارشی سالم کمک می کنند.
نکاتی برای یک سیستم گوارشی سالم:
از ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs) اجتناب کنید:
ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی اغلب برای افزایش تولید میوه ها و سبزیجات به کار می روند. متاسفانه این میکرو ارگانیسم ها، ترکیبات مصنوعی هستند و به طور طبیعی در طبیعت وجود ندارند. برخی مطالعات نشان می دهند که GMOs می توانند باعث طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی از جمله مشکلات گوارشی شوند. با گلچین کردن نوع مواد غذایی مصرفی تان، همیشه به طور پاک و سالم غذا بخورید. از غذاهای حاوی GMOs اجتناب کنید و به سراغ غذاهای ارگانیک بروید.
آب بیشتری بنوشید:
بدن انسان از 60% آب تشکیل شده است. مایعات بدن شما، سموم را از روده دفع می کنند. آب همچنین روده ها را نرم می کند تا مواد غذایی به راحتی از روده کوچک به روده بزرگ بروند. آب همچنین می تواند اسیدهای معده را خنثی کند و گرفتگی عضلات و گاز بیش از حد را به حداقل برساند.به همین دلیل نوشیدن حداقل 8 لیوان آب درهر روز، یک راه عالی برای حفظ معده دربهترین وضعیتش است.
رژیم غذایی تان را پر از فیبر کنید:
برای هضمی سالم، رژیم غذایی تان را با مواد غذایی سرشار از فیبر، پر کنید. فیبر، یک ماده مغذی ضروری است که سیستم گوارشی را سالم نگه می دارد. فیبر، سطح کلسترول را کاهش می دهد و به بیماری فشار خون کمک می کند. حتی بهتر از آن، قلب را قوی و سالم نگه می دارد. میوه ها، سبزیجات و غلات، سرشار از فیبرهای غذایی هستند.