فواید شگفت انگیز غلات صبحانه برای سلامتی

خواص غلات صبحانه برای سلامتی آنقدر زیاد است که یکی از صبحانه‌های محبوب دنیاست. حتی آن‌هایی که به خوردن برنج عادت دارند نیز، خوردن غلات صبحانه را رد نمی‌کنند. زیرا غلات صبحانه، علاوه بر خواص بسیار زیاد طعمی ملایم اما انرژی بالایی نیز دارد.

به علاوه، راحتی خوردن یک کاسه غلات صبحانه می‌تواند حال بد صبحگاهی را برطرف کند. ترکیب کردن غلات صبحانه با دیگر مواد از جمله میوه تازه، کشمش، ماست و یا حتی بستنی می‌تواند طعمی متفاوت را به شما داده و خلاقیت شما در خوردن یک کاسه غلات صبحانه خوشمزه را تحریک کند.از همه مهم‌تر این‌که خواص غلات صبحانه برای سلامتی نیز بسیار زیاد است. همان‌گونه که می‌دانیم، غلات از حبوبات گرفته می‌شود که سرشار از فیبر است. در مقایسه با برنج سفید، فیبر رژیمی بالاتری دارد.همان‌طور که گفته شد، غلات از حبوبات سرشار از فیبر رژیمی گرفته می‌شود. غلات صبحانه مواد مغذی بسیاری دارد و به همین دلیل برای بدن مفید است.برخی از خواص خوردنغلات صبحانه را در این‌جا آورده‌ایم:

کنترل وزن

گزارش شده آن‌هایی که غلات صبحانه می‌خورند، در مقایسه با افرادی که صبحانه نمی‌خورند، پایین‌‌تری دارند. زیرا غلات، مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کرده و ما را سیر نگه می‌دارد. از سوی دیگر، فردی که صبحانه نمی‌خورد، گرسنه شده و وعده‌های غذایی بعدی را سنگین‌تر می‌خورد. این مسئله برای متابولیسم خوب نیست و بر وزن شما تاثیر می‌گذارد.

بهبود عملکرد مغز

برخی از مواد مغذی موجود در غلات، از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی، برای بهبود عملکرد مغز مفیدند. خصوصا ویتامین B و D

افزایش متابولیسم

غلات معمولا در رژیم افزایش متابولیسم گنجانده می‌شوند. انتخاب غلات صبحانه می‌تواند نیاز شما به پروتئین، فیبر، ویتامین B، ویتامین D، آهن و کلسیم را تامین کند.

افزایش سلامت ذهن

مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غذاهای خوب، سلامت ذهنی شما را افزایش می‌دهد. در مورد غلات صبحانه نیز باید بگوییم که غلات حاوی ویتامین B است که با سلامت ذهنی بهتر ارتباط دارد. به علاوه، ویتامین D که می‌توانیم از ترکیب شیر و غلات دریافت کنیم، برای عملکرد مغز ضروری است.

خوردن صبحانه سالم می‌تواند شما را از مضرات صبحانه نخوردن از جمله اضطراب و عدم تمرکز رها کند. سروتونین، هورمونی که فرد را سرحال و خوشحال می‌کند، در روده تولید می‌شود نه مغز. بنابراین خوردن وعده غذایی مناسب مانند غلات صبحانه می‌تواند به تولید سروتونین کمک کند.

افزایش دریافت مواد مغذی در زنان باردار

از خواص خوردن غلات صبحانه می‌توان به تامین مواد مغذی اشاره کرد که برای زنان باردار ضروری است. همان‌گونه که می‌دانیم، در دوران بارداری، مادر باید مواد مغذی مورد نیاز جنین را تامین کند. خوردن غلات صبحانه، راهی عالی است. تهیه کردن آن نیز آسان است.

مفید برای سلامت قلب و عروق

برخی از مطالعات اثبات کرده‌اند که غلات صبحانه کامل برای سلا

مت قلب و عروق ضروری هستند. ثابت شده است که غلات، کلسترول بد و فشار خون که عامل مهم بیماری‌های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته هستند را پایین می‌آورد .

کمک به گوارش

غلات، به ویژه غلات کامل، فیبر بالایی دارد. همان‌گونه که می‌دانیم، فیبر برای دستگاه گوارش بسیار عالی است. فیبر، به حرکات روده کمک کرده و از التهاب روده بزرگ، یبوست، اسهال و دردهای شکمی جلوگیری می‌کند. فیبر موجود در غلات به رشد باکتری مفید که برای عملکرد درست دستگاه گوارش و جذب مواد مغذی مفید است، کمک می‌کند. دستگاه گوارش سالم، سیستم ایمنی را نیز بهبود می‌بخشد.

مصرف شیر

شیر، منبع عالی کلسیم برای کودکان است. همان‌گونه که می‌دانیم، کودکان برای رشد جسمی و مغزی به کلسیم نیاز دارند. به هر حال، به نظر می‌رسد کودکان خیلی شیر را دوست ندارند و از خوردن آن خسته می‌شوند. در این مورد، غلات صبحانه می‌تواند به شما کمک کند زیرا می‌توانید در کنار غلات صبحانه، شیر را  نیز در رژیم غذایی کودکان خود بگنجانید. شیر با غلات صبحانه، نسب

ت به شیر تنها،  برای کودکان، طعمی متفاوت و جدید دارد.

می‌توانید برخی از میوه‌های مورد علاقه کودکان مانند توت فرنگی، انگور یا کیوی را به آن اضافه کنید. شیر و غلات صبحانه ، انرژی کودکان در طول روز را تامین می‌کند.

 

 


تاريخ انتشار : 1397/06/11 15:03 | دسته بندی : 1 | بازدید : 260